Tommy Kovach – NASA uvádza: Tieto rastliny pomôžu s čistením vzduchu vo vašej domácnosti

Pri výskume spôsobov čistenia vzduchu na vesmírnych staniciach NASA (National Aeronautics and Space Administration) objavila, že mnoho bežných domácich a kvitnúcich črepníkových rastlín eliminuje významené množstvá škodlivých vzdušných plynov.

Okrem absorbovania oxidu uhličitého a vypúšťania kyslíku do ovzdušia ako časť procesu fotosyntézy, rastliny taktiež absorbujú benzene, formaldehyde a trichlóretylén. Tieto tri látky sú najhoršími znečisťovateľmi ovzdušia v nových domoch a kanceláriách, alebo tých, ktoré sú novým nábytkom zariadené.

Syntetické stavebné materiály a vybavenie, ako sú koberce, textilné látky, laminované pulty, plastami obalené tapety a iné materiály dokážu do vnútorného prostredia vypúšťať znečisťujúce plyny. Keď sú budovy dobre izolované a uzavreté, aby dobre udržiavali teplo alebo klimatizované prostredie, tieto škodlivé plyny sú vnútri uväznené.

Ak žijete v novšom, energeticky účinnom, izolovanom dome, alebo pracujete v budove s novým vybavením, kde sa vzduch akoby usadzoval a jeho cirkulácia je biedna, môže pomôcť využitie rastlín.

Väčšina rastlín na zozname NASA sa vyvíjala v tropických či subtropických lesoch, kde s aim dostávalo svetlo filtrované cez vetvy vyšších stromov. Z tohto dôvodu im ich listová kompozícia umožňuje účinne fotosyntetizovať za podmienok relatívne malého množstva svetla, čo im zase umožňuje účinne spracovávať plyny.

Pôda a korene taktiež hrajú v odstraňovaní znečistenia zo vzduchu významnú úlohu. Mikroorganizmy v pôde sa stávajú účinnejšími v používaní stopových množstiev týchto materiálov ako výživy, keď im sú vystavené po dlhšiu dobu. Účinnosť sad á zvýšiť, ak sa odstráni nižšie vrstva pôdy, aby sa do kontaktu so vzduchom dostalo čo najväčšie množstvo pôdy.

Najlepšie výsledky v čistení vzduchu sa získavali počas hnania vzduchu malými ventilátormi cez drevnouhoľný filter v pôde. Šlo o lepšie čistenie než samotným foliovaním alebo v kombinácii s pasívnym črepníkom pôdy. Avšak i be ventilator a filtru, rastliny v domácnosti znečistujúce látky zo vzduchu odstraňujú.

Odporúčanie vyplývajúce zo štúdií NASA je pre zlepšenie kvality vzduchu v priemernom, dome s rozlohou 1800 štvorcových stôp použiť 15 až 18 rastlín priemernej veľkosti v črepníkoch s priemerom 13-18 centimetrov. Čím ráznejšie rastú, tým lepšie vzduch čistia.

Hoci vhodné sú pravdepodobne všetky domáce rastliny, nie všetky sú rovnako účinnými čističmi, a nedá sa predpokladať, že odstránia všetky škodlivé znečistovatele. Napríklad pri odstraňovaní tabakového dymu veľmi nepomôže žiadna rastlina.

No rastliny pomáhajú dostatočne v odstraňovaní znečistenia vzduchu na to, aby sme ich vnímali o čosi viac, než len ako atraktívny doplnok vnútorného prostredia domácností a kancelárií

Tuná je zoznam vzduchočistiacich rastlín zostavený NASA:

• Brečtan popínavý (Hedera helix)

• Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

• Šplhavník (Epipiremnum aureum)

• Lopatkovec (Spathiphyllum “Mauna Loa”)

• Aglaonema skromná (Aglaonema modestum)

• Palma horská (Chamaedorea sefritzii)

• Tenura trojžilná (Sansevieria trifasciata)

• Philodendron scandens “oxycardium”

• Philodendron selloum

• Filodendrón domáci (Philodendron domesticum)

• Dracéna marginata (Dracaena marginata)

• Dracéna vonná (Dracaena fragrans Massangeana)

• Dracéna “Janet Craig” (Dracaena deremensis “Janet Craig”)

• Dracéna Warnickii (Dracaena deremensis Warneckii)

• Fikus benjamín (Ficus benjamina)

Zdroj: Backwoods Home Magazine, číslo 37, rok 1996, strana 14 (http://www.backwoodshome.com)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: