William Finck – Stručne ku Genesis 1

(Priatelia, vzhľadom na existenciu mnohých, ktorí sa vysmievajú opisu stvorenia, ako sa uvádza v Genesis 1, a to prekvapivo aj zo strany údajne veriacich “kresťanov”, chcem sa s vami podeliť o e-mail od môjho priateľa Williama B. Fincka, ktorý sa v ňom tejto otázke v stručnosti venuje.)

Nuž, nevnímam Genesis 1 (alebo 2, 3 či dokonca 4, keď sme pri tom), tak, ako väčšina ľudí – dokonca ani ako väčšina ľudí v Identite. Väčšina ľudí, bez ohľadu na to, ako sú inteligentní, keď s nimi o týchto veciach diskutujete do hĺbky, v skutočnosti majú veľmi jednoduchý pohľad na prvých 11 kapitol Biblie, ktorý ani minútu neobstojí v porovnaní s tým, čo vieme o prírodných vedách, archeológii či histórii. A keďže som ešte o tom nepísal (aj keď celkom iste jedného dňa napíšem, ak Jahveh dá), nespôsobil som ešte žiadny rozruch. Nie, že by som bol nejako špeciálne, ale myslím, že som akurát mal o čosi viac času, než väčšina ľudí, o tom premýšľať a taktiež som bol požehnaný poznaním mnohých dobrých priateľov, ktorí činili rovnako.

Každopádne, ako to vidím, Genesis 1 nemá byť vnímaná ako vedecky presné vysvetlenie stvorenia, ako mnohí blázni tvrdia, že ním je. Skôr ide o opis napísaný jedným človekom (v tomto prípade Mojžišom), jeho vizier, ako mu bola zjavená Jahvem, naším Bohom, a táto vízia je z pozemskej perspektívy. K odpovedi na Tvoju špecifickú otázku, je veľmi prijateľné, že vo svojej vízii Mojžiš pozoroval rôzne florae vyrastajúcu zo zeme, a iste existoval dostatok slnečného svetla odrážajúceho sa v primárnych plynoch v atmosphere, aby tieto florae vyživovalo dlho ozajstným rozdielom medzi “dňom” a “nocou”, ako ich poznáme dnes, čo Mojžiš videl v ďalšej časti svojej vizier.

Je evidentnté, že “dni” v 1. Kapitole Genesis v skutočnosti predstavujú eóny času, bez nejakého konkrétneho trvania. Jeden deň mohol trvať million rokov, iný stovky miliónov. Na mnohých miestach Zeme florae existujú v podmienkach, ktoré nás veľmi prekvapujú, ako napríklad vo vysokých horúčavách vulkanických jazzier, či v podmienkach vysokého tlaku a obmedzeného prístupu svetla na oceánskom dne. Kto môže povedať, že florae, ktoré Mojžiš vo svojej vízii videl, sú tie isté florae, ktoré okolo nás existujú dnes? A semeno môže spočívať v pôde po mnohé roky, až kým nenastanú správne podmienky pre jeho rast. Je vcelku prijateľné, že plynná atmosféra tohto ranného “tretieho dňa” bola úplne odlišná od dnešnej, a že prvé florae boli vytvorené Jahvem, aby vytvorili atmosféru, ktorá by podporovala ďalšie jeho stvorenia. Do istého rozsahu môžu byť prírodné vedy pravdivé vo svojich teóriách o krokoch vývoja života na zemi – ale mýlia sa pripisujúc tento process tomu, čo nazývajú “evolúciu”, pretože nič nepochádza z ničoho.

Ak teda boli prvé florae vytvorené pre úpravu atmosféry, táto zmena kompozície zemských plynov – k čomu, ako vieme, pomaly dochádza – umožnila Mojžišovi v jeho vízii rozpoznanie dňa a noci, a taktiež pripravila zem pre ďalší krok v Jahveho stvorení: faunae, ktoré boli stvorené v rôznom poradí – čo si všímame vo veršoch 22 až 25. Šlo o faunae “piateho dňa” a nasledovali faunae “šiesteho dňa”. Ako z prírodných vied vieme, dávno pred faunae, ktoré máme dnes, existovali iné, a naopak. Keď vidím tieto verše, mám na mysli to, čo vedci nazývajú “kambrijskou explóziou”. A aj keď tento process trval evidentne milióny rokov, Jahveh považoval za vhodné, aby to Mojžiš opísal človeku ako prebiehajúci za šesť “dní”. Iba musíme rozoznať, že tento opis je poetickým podaním toho, čo bolo videné vo vízii, z perspektívy človeka na zemi, a že nejde o technicky úplné vedecké pojednanie.

Všetko je pre nás písané ako príklad, a všetky tieto eóny životodárnych procesov Jeho stvorenia sa sú opísané v tomto zázname, aby sme mohli poznať trpezlivosť a dlhotrvajúce útrapy nášho Boha. Ak sa všetko to, čo sa v tomto opise odohralo v minulosti, predstavte si, čo pre nás pripravil do budúcnosti!

Pretože som konkrétne na túto tému ešte nepísal, podelím sa o svoju odpoveď na Tvoju otázku s pár priateľmi, aby taktiež poznali moj pohľad na túto kapitolu. Nie, že by tieto názory museli zdieľať, alebo že majú lepšie názory, ale aby poznali, aké je moje stanovisko v tejto otázke. Opatruj sa a nech Ťa Jahveh žehná! Bill

Reklamy

5 Comments

 1. Angelika
  Posted 6. apríla 2009 at 21:12 | Permalink

  Ak deň trval milióny rokov, koľko trvala noc? Veď by všetko vyhynulo. A podľa tejto teórie by sa zrejme Adam nedožil ani konca stvoriteľských dní! Absurdné… Mimochodom, dožili by sme sa ich vôbec my?
  Jediná pravda je Božie Slovo, ale myseľ ľudí je prevrátená a produkuje nezmysly, lebo nerozumie Božej moci.

 2. christianfreeman
  Posted 6. apríla 2009 at 21:44 | Permalink

  ak dobre citam Pismo…a dobre ho teda citam, tak Adam bol stvoreny na konci 6. dna, potom uz Boh oddychoval, 7. den, teda stvoril den odpocinku. O akych inych stvoritelskych dnoch hovorime?

 3. Ľubomír
  Posted 24. augusta 2014 at 12:42 | Permalink

  Hľadal som prapôvodný článok na tejto webovej stránke aby som mohol napísať svoj prvý komentár. Symbolicky som si vybral tento. Rád by som vedel prečo vaša cirkev trvá na deň = vek. Ako to zapadá do kontextu ostatných článkov,ktorých pointa je, že negroidné a mongoloidné typy nebudú spasené.Súhlasím s Angelikou a pridal by som množstvo iných príkladov prečo deň je 24 hodinové obdobie.

 4. Christian Freeman
  Posted 24. augusta 2014 at 14:47 | Permalink

  dobrá otázka…ako vlastne meráme deň? Je to, samozrejme, jedno otočenie sa Zeme okolo svojej osi na svojej ceste okolo SLNKA. Preto striedanie dňa a noci. Ak si všimneš, Slnko bolo stvorené až na 3. deň…ako by mohol byť bez Slnka 1. a 2. deň a 1. a 2. noc?

 5. Ľubomír
  Posted 25. augusta 2014 at 18:32 | Permalink

  ale slovo pre deň je to isté v prvý deň stvorenia i v posledný ceň stvorenia. Hebrejčina, aramejčina, gréčtina sú tak isto bohaté na výrazy ako i dnešné moderné jazyky. Láska v gréčtine má myslím päť rôznych tvarov. Prečo by tam nedali autori iné slovo ? Ale nedostal som odpoveď na svoju otázku : ako to zapadá do kontextu vašej cirkvi.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: