Dávne mesto objavené hlboko v amazonskom dažďovom pralese spojené s legendárnymi bielymi Oblačnými ľuďmi v Peru

Stratené mesto objavené hlboko v amazonskom dažďovom pralese môže odomknúť tajomstvá legendárneho kmeňa.

Veľmi málo je známe o Oblačných ľuďoch v Peru, dávnej, bielej civilizácii, vyhladenej chorobami a vojnami v 16. storočí.

No teraz archeológovia objavili opevnenú citadelu v odľahlej horskej oblasti Peru známej pre svoju izolovanú prírodnú krásu.

Dávna dedina Čačapojov nachádzajúca sa blízko oblasti nájdeného strateného mesta

Predpokladá sa, že táto usadlosť pomôže historikom konečne odomknúť tajomstvá “bielych bojovníkov z oblakov”.

Kmeň mal bielu pokožku a blond vlasy – črty, ktoré historikov zarážajú, keďže nie je nič známe o európskom pôvode v tomto regióne, kde väčšina obyvateľov je tmavej pokožky.

Citadela je ukrytá v jednom z najodľahlejších oblastí Amazonu, na kraji priesmyku, ktorý mohol kmeň využívať ako rozhľadňu pred nepriateľmi.

Oblasť, kde tím archeológov objavil stratené mesto

Čačapojovia, taktiež nazývaní Bojovníkmi z oblakov, boli andským ľudom, žijúcim v oblyčných pralesoch amazonského regiónu súčasného Peru

Podľa archeológa Benedikta Goicocheu Pereza hlavný tábor vytvárajú kamenné domy s kruhovým pôdorysom, nachádzajúce sa na 12 akroch, zakryté džungľou.

Niektoré z kamenných opevnení pokrývajú maľby a neďaleko obydlí sú plochy, slúžiace snáď na drvenie semien a rastlín pre prípravu potravy a liečív.

Oblační ľudia kedysi ovládali rozsiahle kráľovstvo siahajúce od Ánd k okrajom peruánskej severoamazonskej džungle, než ho dobyli Inkovia.

Mesto bolo objavené v amazonskom dažďovom pralese v severnom Peru

Múmia dieťaťa z čačapojskej kultúry

Pomenovaní podľa svojho prebývania v dažďových pralesoch plných oblakom podobnou hmlou, kmeň sa neskôr pridal k španielskym konkvistadorom bojujúcim proti Inkom.

Boli však vyhubení epidémiami európskych chorôb, ako osýpky a kiahne.

Väčšina z ich spôsobu života, datujúceho sa do 9. storočia, bola taktiež zničená rabovaním, ponechávajúc archeológom málo na skúmanie.

Pozostatky sa našli už predtým, no vedci vkladajú veľké nádeje do najnovšieho objavu, uskutočneného expedíciou do oblasti Jamalca v peruánskej provincii Utcubamba, okolo 500 míľ severovýchodne od hlavného mesta Lima.

Až donedávna mnohé z toho, čo bolo o stratenej civilizácii známe, pochádzalo z legiend Inkov. Dokonca nie je známe ani meno, ktorým sa sami označovali. Výraz Čačapojas, čiže “Oblační ľudia”, im dali Inkovia. Ich kultúra bola najznámejšia kvôli pevnosti Kuellap na vrchole hory v Utcubamba, ktorá sa rozsiahlosťou dá porovnať iba s inkským úkrytom Machu Micchu, vybudovaným o stovky rokov neskôr.

Pred dvoma rokmi archeológovia našli podzemnú pohrebnú kryptu v jaskyni, s piatimi múmiami, z ktorých dve boli neporušené, s kožou a vlasmi.

Kronikár Čačapojov, Pedro Cieza de Leon, o kmeni napísal: “Sú najbelšími a najkrajšími ľuďmi, akých som kedy videl, a ich ženy sú tak nádherné, že kvôli svojej jemnosti, mnohé z nich si zaslúžili byť manželkami Inkov a taktiež brané do chrámu Slnka.

‘Ženy a ich manželia sú stále oblečení vo vlnených odevoch a na hlavách nosia llauto [vlnený turban], podľa ktorého sú všade známi.’

Enlarge

Tajná civilizácia: mapa regiónu, kde sa našlo osídlenie

Územie Čačapojov sa nachádzalo v severných regiónoch Ánd v dnešnom Peru. Zaberalo trojuholníkový región formovaný riekami Maranon a Utcubamba, v zóne Bagua, až po úžinu rieky Abiseo. Veľkosť rieky Maranon a horský terén spôsoboval relatívnu izoláciu regiónu.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1091550/Ancient-city-discovered-deep-Amazonian-rainforest-linked-legendary-white-skinned-Cloud-People-Peru.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: