Clifton Emahiser – Ranná keltská cirkev vyučovala fyzické zvedenie Evy!

Väčšina z vás pozná rozsiahly výskum, ktorý som ohľadom Dvoch línií potomstva vykonal. Budem teraz prezentovať dôkazy, že učenie o dvoch líniách potomstvia nie je žiadnou novou doktrínou, ako niektorí tak domýšľavo vykladajú. Toto svedectvo pochádza z knihy The Celtic Church In Britain, autor Leslie Hardinge, z kapitoly nazvanej “The Role of the Scriptures” (Úloha Písem), strana 48. Aj keď Hardinge nesleduje keltskú cirkev k cirkvi založenej v Glastonbury Jozefom z Arimatey cca päť rokov po Umučení Krista, veľmi dobre si počíta v histórii po roku 400 A.D. a starostlivo svoj materiál dokumentuje. V tejto kapitole demonštruje rôzne metódy učenia používané keltským duchovenstvom. Jednou z týchto metód bola liturgia otázok a odpovedí, ktorej nasledujúce je autentickou časťou (odpovede v zátvorkách):

“Kto zomrel, no nikdy sa nenarodil? (Adam)
Kto dal, no nedostal? (Eva, mlieko)
Kto sa narodil, ale nezomrel? (Eliáš a Enoch)
Kto sa dvakrát narodil a raz zomrel? (prorok Jonáš, ktorý sa tri dni modlil v bruchu veľryby, Nevidel nebesá, ani sa nedotýkal zeme)
Koľko existuje jazykov? (Sedemdesiatdva)
Kto rozprával so psom? (Sv. Peter)
Kto rozprával s oslom? (prorok Balaam)
Ktorá prvá žena spáchala cudzoložstvo? (Eva s hadom)
Ako boli apoštoli pokrstení? (Spasiteľ umyl ich nohy).” (Hardinge cituje R. E. McNally, The Bible in the Early Middle Ages, strana 38-.9, preklad rukopisu , “The Ioca monachorum”, keltského textu z 8. storočia.)

Nuž, vy všetci, ktorí ste proti učeniu o rodovej línii (anti-seedline, a každý vie, kto ste), ktorí po celej krajine šírite uštipačné poznámky a pýtate sa: “Ak je učenie o dvoch líniách potomstva pravdivé, prečo ho nevyučovali ranní cirkevní otcovia?” – mojou odpoveďou je: “Vyučovali to.” Odporcovia tejto doktríny si skrátka svoju domácu úlohu nevypracovali! A vy, ktorí nasleudjete a podporujete týchto teologických šarlatánov, nemyslíte si, že je načase na nich trošku pritlačiť? Falošné učenia ovce rozdeľujú, nie sceľujú!
Hardinge túto kapitolu ukončuje nasledovne: “… Keltská cirkev prechovávala hlbokú lásku k Biblii, a z listov sv. Pavla odvíjali svoju teológiu. Žalmy boli používané pri uctievaní a boli inšpiráciou pre básnikov a kazateľov. Bez vplyvu názorov cirkevných otcov keltskí teológovia objavovali, čo Písma znamenajú. Ich doktríny a praktiky, na tomto chápaní zakladané, dokazujú eklektickosť a pragmatizmus exegétu a laika. Legislatíva Mojžiša poskytovala sociálny, ekonomický a právny vzťah do rozsahu len zriedka viditeľnom v histórii iných vetiev Cirkvi. Na rozdiel od teológov rímskeho kresťanstva, ktorí sa stále viac a viac odvolávali na učenia Cirkvi a koncilov, keltskí učitelia zdôrazňovali Bibliu. Úloha Písem v keltskom kresťanstve bola skutočne vitálna, tak veľmi, že dôkladné štúdium názorov a praktík kresťanov keltských krajín nie je bez uvedomenia si tohto faktu možné.”
To, že Eva spáchala cudzoložstvo s hadom, bolo jednou z doktrín, ktorú keltské duchovenstvo vyučovalo! Počas posledných pár rokov som zhromažďoval stále viac podstatnej evidencie o tom, no z každej strany sa posmievači snažia môj výskum kritizovať. Bude zaujímavé pozorovať, ako sa budú snažiť znevážiť tento dôkaz, no som si istý, že sa pokúsia o nejakú podlú taktiku. Kým poniektorí budú svoj nesúhlas vytrubovať na všetky strany, iní budú záhadne mlčať!

Ak by ste chceli spomínanú knihu získať, skúste kontaktovať Teach Services, Inc. Route 1, Box 182, Brushton, NY 12916.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: