Jan R. Cooke – Farmár – Často kladené otázky a odpovede na ne

10 často kladených otázok, s ktorými sa pravdepodobne stretnete, keď sa rozhodnete stať sa farmárom

V živote, zdá sa, nezáleží na tom, čo sa podujmete vykonať, či sa oženíte, zmeníte zamestnanie, začnete podnikať, založíte rodinu, kúpite nový dom, motocykel alebo farmu, stále sa nájde niekto, kto vám bude vykladať nejaký strašidelný príbeh o svojom strýkovi, tete, bratrancovi, priateľovi zo školy či susedovi, ktorý sa zmrzačil, bol zabitý, ocitol sa v nemocnici, rozviedol sa, zbankrotoval, alebo…nuž, chápeme sa. Vždy sa nájde niekto – a v niektorých prípadoch sa nájde takých mnoho – aby vám povedal, že ste zle spravili, učinili zlú voľbu, hlúpo sa rozhodli, alebo že on by to urobil úplne inak.

A tak, aby ste sa pripravili na zvládnutie rodiny a priateľov, keď prídu nevyhnutné otázky, tuná je zoznam 10 otázok, ktoré mi boli položené, a ktoré veľmi pravdepodobne budú kladené i vám – tieto alebo ich variácie:

1.) Zbláznil si sa?

Tak, tak, toto je prvá a najťažšia zo všetkých otázok. Úprimne, musíte byť “úplne mimo”, ak ste na farmárenie čo len pomysleli. Niektorí ľudia len pokývu hlavami a zamrmlú čosi o “ty môj úbohý chudáčik”.

Pohotovo priznám, že často mám názory, idúce proti “normám”: že ma pramálo zaujíma móda, súčasné trendy a akceptovaný spôsob konania. A tak, ak to samo o sebe činí človeka bláznom, potom ÁNO, zbláznil som sa.

Zaráža ma však, že často by sa mala spochybnovať duševné zdravie pýtajúceho sa. Zvyčajne pýtajúci sa tvrdo pracuje, aby svoje ciele dosiahol. Obaja partneri pracujú na plný úväzok, s čo najviac nadčasmi, alebo majú ešte ďalšiu prácu. S hypotékou, splátkami za auto a kreditnú kartu, podobajú sa mnohým Američanom a Kanaďanom, ktorí sú len dve výplaty od bankrotu. Ich príjem je čosi okolo 5 tisíc dolárov mesačne, akurát dosť na zaplatenie účtov a služieb, na dôchodok si ani nedovolia pomyslieť.

Znížili sme naše základné životné náklady do takej miery, že – ak by to bolo nutné – dokážeme vyžiť z jedného minimálneho plnoúväzkového platu.

Nuž, kto sa zbláznil????

Nie je nič šialené na postaranie sa o seba samého, nespoliehajúc sa na vlády či sociálne agentúry pre poskytovanie starostlivosti, pre prípravu čeliť akémukoľvek nebezpečenstvu, naučiť sa zručnosti k prežitiu a radosti zo života, byť časťou riešenia, nie časťou problému.

ŠIALENSTVOM JE nebyť sebestačným. Je šialenstvom nenaučiť sa v maximálnej možnej miere produkovať to, čo potrebujete. Je šialenstvom byť otrokom módy, nechať si inými ľuďmi nahovárať, čo si máte myslieť. Je šialenstvom myslieť si, že bezpečnosť vám zabezpečuje vaše zamestnanie či váš dôchodok.

2.) Ako budete žiť?

Táto otázka ma vždy vie pobaviť. Áno, budeme žiť v dome. Áno, budeme mať elektrickú energiu, ale budeme si ju vyrábať sami. Áno, budeme mať kúpeľňu a tečúcu vodu.

Budeme mať pod kontrolou väčšinu z nášho života. Vždy, keď sa zvýšia platby za dodávku elektrickej energie či plynu, ani si to nevšimneme, a keď dôjde k výpadku prúdu, nebudeme o tom vedieť, kým nám o tom niekto nepovie. Zvyšujúce sa náklady na potraviny budú mať na nás menší dôraz, keďže budeme mať pod kontrolou väčšinu z našej potravinovej produkcie. Veľkým bonusom je, že naše jedlo je bez chemikálií či konzervačných látok. Budeme žiť pekne bez graffiti, hlasnej muziky, hlučných susedov a neustále sa zvyšujúcej miery zločinu.

Ako budeme žiť? V pohode, vďaka za otázku!

3.) Prečo by ste mali chcieť odísť a žiť na vidieku?

Pokoj, tiché, široké priestranstvo, príroda na vašom prahu, miesto, aby ste si mohli vychutnať veci, ktoré chcete – prechádzky, záhradu, chov zvierat.

Celonočný spánok bez policajných sirén a požiarnych alarmov. Nemusieť sa starať, aby môj dom vyzeral rovnako ako 50 ďalších domov v rovnakej oblasti. Byť schopní nechať vnúčatá pobehovať, hrať sa a túlať sa.

Čo si neužívať? Dobre, búrka môže byť o čosi nepríjemnejšia na vidieku, než v meste. Ale nejako extra nás trápiť nemusí. Akurát prihodíme ďalšie polienko do ohňa a pokračujeme ako zvyčajne. Na strane druhej, ak ľudia v meste nemajú svetlo a teplo, sú nútení sedieť a čakať, kým to niekto opraví – v mrazivom počasí, ktoré je nielen nebezpečné, ale môže byť otázkou zmrznutia či nezmrznutia, záležitosťou života a smrti.

4.) Ako môžete byť bez káblovej televízie, vysokorýchlostného internetu a ďalších vecí, ktoré mesto ponúka?

Pripúšťam, že mi vysokorýchlostný internet chýba, ale fungujeme v pohode na vytáčanom. Keďže teraz žijeme pomalším tempom, nie je to tak frustrujúce, ako sme si predstavovali.

Káblová televízia – 135 programov a NIČ NA POZERANIE. Na televízny program už ani nemyslíme. Stavím sa, že za posledných 18 mesiacov nebol náš televízor pustený ani 20 hodín, a to vtedy, keď som sledoval Stanley Cup play-off a nejaké zápasy RoughRider Football (kanadská futbalová liga, Grey Cup Champions –  GO RIDERS GO  – OK, kúsok zanieteného tímového ducha). Áno, pozeráme filmy. Knižnica má pekný výber DVD, a ak sme zúfalí, Wal-Mart predáva DVD, 2 ks za 10 dolárov, ktoré môžeme pozerať znova a znova bez poplatkov za neskoré vrátenie do požičovne. Čo sa týka chýbajúcej TV, uvoľňuje množstvo času na iné projekty. Jedným z benefitov nepozerania TV je to, že nemusíte sledovať reklamy, a tak nemusíte myslieť na to, že MUSÍTE mať najnovší odtieň rúžu na pery či najnovšiu elektronickú hračku, či nejaké z tých drahých šiat, ktoré za pár mesiacov skončia v second-hande. Neovplyvňujú vás reklamy na ďalšiu kreditnú kartu, nízke financovanie nového auta, nábytku, ktorý nemusíte splácať až do roku 2010 (čo znamená, že zaň budete platiť dávno po tom, čo bude použitý).

Pokiaľ ide o výhody mesta. Žijeme dostatočne blízko, takže nie je obtiažne zájsť do kina (ak by sme chceli, zatiaľ sme o tom neuvažovali), zájsť do reštaurácie (moje varenie doma je oveľa lepšie a s väčšími porciami ako v reštaurácii), ísť na hokejový zápas či do knižnice. Úprimne, mnohé z výhod, ktoré mesto ponúka, väčšina ľudí ani nevyužíva.

5.) Si sa úplne zbláznil?

Pozri otázku #1 Všímate si opakujúci sa motív?

6.) Viete niečo o chove (tu si vyberte: koní, kráv, oviec, ošípaných, kôz, somárov, králikov, lám atď.)?

Nie.

No dokážem sa naučiť. Je to sranda, ale keď som začal prvýkrát pracovať v reštaurácii, nikto sa ma nepýtal, či viem variť alebo servírovať. Učili ma a ja som sa vzdelával. Keď som začal pracovať na stavbách, nepýtali sa ma, či viem stavať dom. Učili ma a ja som sa vzdelával. Keď som skončil školu a začal pracovať v továrni na laminátové člny, nepýtali sa ma, či viem stavať čln. Učili ma a ja som sa vzdelával.

Tak si predstavte…budem čítať knihy a časopisy, rozprávať sa s ľuďmi, ktorí chovajú také zvieratá, o chov ktorých by som mal záujem, hľadať na internete, a budem sa vzdelávať. Mimochodom, existuje skvelá stránka – Homestead.org (možno ste o nej počuli) – s článkami pokrývajúcimi všetko, čo by ste mohli potrebovať vedieť o živote na vidieku a s množstvom ľudí, ktorých sa môžete čokoľvek pýtať… (pauza pre reklamnú prestávku).

Variácie tejto otázky môžu byť…Viete niečo o budovaní/konštrukcii, inštalatérstve, kompostovaní, záhradníctve atď., atď…

Odpoveď je stále tá istá: “Nie, ale dokážem sa naučiť!” Jasne, čas od času niečo o tom či onom viete, ale stále sa je čo učiť

7.) Čo ťa to posadlo, že chceš spraviť také čosi?

Jááj, zoznam na to je veľmi dlhý…kde začnem? Zvyšujúca sa miera zločinnosti, vládne zásahy, zvyšujúce sa energetické náklady, náklady na potraviny, hluční susedia a premávka, príliš mnoho ľudí na jednom ieste, graffiti, hlasná hudba, chlapík kosiaci trávnik, keď sa snažím spať, zabávajúci sa ľudia, keď spím…vyberte si. Nadovšetko však túžba žiť jednoduchším životom, byť sebestačným, mať kontrolu nad svojou potravou, ukázať deťom a vnúčatám, že život je viac než videohry a 40ročná hypotéka.

8.) Nebudete pripútaní k pozemku/farme/usadlosti?

Áno, a páči sa mi to.

Toto leto sme navštívili jedného z našich synov vo veľkom meste a utáborili na neďalekom táborisku. Stál som pri vchode do stanu a videl 272 miest na táborenie, s karavanmi bok po boku, len pár stôp priestoru medzi nimi, a stany, jeden od druhého len čosi okolo 10 stôp. Otočil som sa k manželke a opýtal sa, prečo sme tuná, keď doma je najbližší sused štvrť míle ďaleko. Manželka sa usmiala a pripomenula mi, že ideme na návštevu nášho syna.

Prečo by som mal chcieť ísť inam? Máme množstvo priestoru, záhradu, prácu v ktorej milujeme, môžeme sledovať život v divočine, robiť zábavné veci pre vnúčatá, pracovať na projektoch.

Toto chcem robiť, prečo by som mal chcieť sa toho vzdať? Snažím sa, aby som tam bol viac, nie menej. Zisťujem, že veci, ktoré ma odvádzajú preč, ako zamestnanie, schôdzky či nakupovanie, ma vyrušujú

9.) Nechcete ísť na dôchodok v meste, kde to bude ľahšie?

Krátkou odpoveďou je rozhodné “NIE!”

Chcem byť jedným z tých tulákov po hypermarketoch, ktorí chodia hore dolu po obchodoch? Ani nie. Chcem stráviť popoludnie hraním kariet v domove dôchodcov? NIE.

Očakávam radostný život na dôchodku a snažím sa k tomu dopracovať čo najrýchlejšie (nemyslím zostarnúť, ale byť čo najskôr na svojej usadlosti bez nutnosti pracovať v meste). Na usadlosti sa dá robiť toľko vecí a toľko vecí chcem uskutočniť, a dá sa do urobiť pekne v kľude. Dôchodok by mal byť čas, kedy robíte to, čo vás baví, a to je to, čo plne plánujem robiť, ak dá Pán a potok sa nevyleje z koryta.

10.) Skutočne veríš tomu všetkému, čo o žití nenákladným, sebestačným životom hovoríš?

ÁNO. Nielenže verím v to, čo vravím, ale to i každodenne žijem. Každý deň hľadáme spôsoby, ako mať naše životy pod väčšou kontrolou. Blížime sa k nášmu cieľu odpojenia od energetických rozvodov, byť sebestačnými a žiť udržateľným životným štýlom, aby sme boli lepšie pripravení na čokoľvek, čo nás v budúcnosti môže postretnúť.

Položené vám môžu byť určite aj iné otázky. Áno, budete musieť stále znova a znova vysvetľovať to čo je pre vás zrejmé rozhodnutie. Väčšina z vás sa musí v mysli uistiť, že sa skutočne idete venovať farmárstvu, pretože viete, že je to správna vec, či už je to farmárenie uprostred ničoho alebo mestské farmárenie. Naša spoločnosť dokázala vytvoriť spôsob života, v ktorom ľudia predávajú svoj voľný čas (práca v zamestnaní), aby si mohli kúpiť všetko to, čo v predchádzajúcich generáciách rodina vytvárala sama. Pre nás nastal čas ísť vpred a vrátiť sa k sebestačnosti.

Reklamy

25 Comments

 1. Pavel
  Posted 6. apríla 2009 at 12:42 | Permalink

  Tedy, mám takový pocit, že každý kdo alepsoň jednou viděl jak taková práce na farmě vypadá a zkusil si jí, tak ví, že se jedná o práci, práci a zase jenom práci.. nekončící.. Tedy argumentovat “pracujete aby jste přežili” je nesmyslné..

 2. christianfreeman
  Posted 6. apríla 2009 at 13:14 | Permalink

  ja som doma mal farmu s osipanymi. takze mne o tom nevykladaj..ak si to vies zariadit, hodina prace denne pri 20 kusoch, dve hodiny denne pri 40 kusoch. odskusane v praxi. sem-tam skladovanie krmiva neratam, nebolo to kazdy den. Kazdy, kto to nielen videl, ale hlavne zazil, vie, ako sa to da. Nie je umenie robit ako otrok.

 3. Pavel
  Posted 6. apríla 2009 at 13:46 | Permalink

  Ještě pořád se bavíme o tom, že jsi byl plně soběstačný? Nebo jen o jedné části hospodářství?

 4. christianfreeman
  Posted 6. apríla 2009 at 13:55 | Permalink

  bavime se o jednej casti. ze z 24 hodinoveho dna dokazem 8 spat, 8 hodin pracovat na vlastnom hospodarstve a 8 hodin mat volno..nevidim na tom nic zle a nemozne. Ono bez prace nie su kolace asi nikde….

 5. Pavel
  Posted 6. apríla 2009 at 14:05 | Permalink

  Takže jsme tam kde jsme byli.. bez práce nejsou koláče.. takže buď budu 8 hodin pracovat ve fabrice a nebo budu 8 hodin pracovat v hospodářství.. proč mi to pořád přijde stejné? A to se ani nesnažím zpochybňovat těch 8 hodin.. většina lidí uvádí 12 hodin.. Tedy “miesto, aby ste si mohli vychutnať veci, ktoré chcete – prechádzky, záhradu, chov zvierat.” Se stávají více pracovní než na kochání se..

 6. christianfreeman
  Posted 6. apríla 2009 at 14:08 | Permalink

  iste…pre niekoho to rozdiel nie je, pre niekoho je to rozdiel obrovsky. Nevadi. Rozhodne si myslim, ze v pripade krizy a podobne si zrejme ten rozdiel uvedomis…lebo ten vo fabrike bude zrejme “have-not”…kym ten doma na svojom “have”…a to je ten rozdiel

 7. Pavel
  Posted 6. apríla 2009 at 14:13 | Permalink

  Ještě pořád jsem neprozřel a to nemluvím o faktu, že si stejně člověk co chce začít žít “on his own” musí vzít hypotéku aby si to mohl koupit.. Ano, až přijde krize (zatím je to jenom recese a ještě dva roky to bude recese, ale to je odbočka) tak se začnu bát o místo a svou holou existenci. Zase mám dva dny v týdnu volno narozdíl od člověka co má statek.. všechno má své pro a proti..

 8. christianfreeman
  Posted 6. apríla 2009 at 14:18 | Permalink

  samozrejme. Tento clanok je v kazdom pripade pre tych, ktori smerovanie sa istym smerom ubera. Nie je to prikaz, ze len tak a nijak inak. Uprimne…az budem mat vyriesene existencne problemy a co do ust, potom ma bude zaujimat, ci mam volno alebo nemam…Bezdomovcovi tiez dom nezhori…ale menit by som s nim nechcel…

 9. Pavel
  Posted 6. apríla 2009 at 14:26 | Permalink

  Jak jsem psal – pokud si člověk pořídí hospodářství, tak bude mít zatraceně problém se uživit skrze hypotéku.. Tolik k vyřešeným existenčním problémům..

 10. christianfreeman
  Posted 6. apríla 2009 at 21:40 | Permalink

  no..ja som taktiez nehovoril o 5 hektaroch niekde na Zitnom ostrove 🙂

 11. Pavel
  Posted 6. apríla 2009 at 23:12 | Permalink

  Nechápu použitý argument..

 12. christianfreeman
  Posted 7. apríla 2009 at 07:07 | Permalink

  ved to…ludia si furt myslia, ze musia mat miliony na zacatie sebestacneho zivota…

 13. Pavel
  Posted 7. apríla 2009 at 07:33 | Permalink

  A nemusí? Pozemek mi někdo daruje? Vybavení mi někdo daruje? Žít první sezonu budu z čeho?

 14. christianfreeman
  Posted 7. apríla 2009 at 07:42 | Permalink

  k tomuto sa dostaneme v dalsich clankoch. skoda to tu rozoberat. Ale na strane druhej…informacii k tomu je plny net, a snad necakas, ze Ta bude niekto viest za ruku…urob toto, urob tamto..a nic ine nesmies. A ako som uz napisal, to neznamena, ze je to pre vsetkych a nic ine neexistuje. Ja takuto snahu o sebestacnost povazujem za spravnu a vhodnu. Ak niekto nie, neznamena, ze je to zle. Je to len JEHO osobne rozhodnutie. Netreba sa zase hnevat, ze to iny mysli inak 🙂

 15. Pavel
  Posted 7. apríla 2009 at 08:02 | Permalink

  Jak už jsem psal – asi jsem se hýbal kolem jinak fungujících zemědělských usedlostí.. a na jejich začátku vždy stál kapitál.. jako ekonom se neumím zbavit nutkavé tendence ptát se “kde se na to vezme a jak to bude prosperovat”. Tvrzení “je to na netu” nebo “není to tak drahé” považuji za klamavá, protože i kdyby “není to tak drahé” šlo jen do sta tisíců, pořád je někdy budu muset splatit.

 16. christianfreeman
  Posted 7. apríla 2009 at 08:16 | Permalink

  zacit se da z mala. to jako ekonom taky vim.

 17. arvelote
  Posted 7. apríla 2009 at 12:46 | Permalink

  Nazdareček priateľu. Ja verím tomu, že sa dá ak sa chce a s Božím požehnaním už naozaj nieje o čom sa baviť.

 18. Pavel
  Posted 8. apríla 2009 at 07:24 | Permalink

  Arvelote: Že se dá, to jsem nezpochyňoval, že to nebude pohodička s procházkama po lese – to je oč mi běží..

 19. arvelote
  Posted 9. apríla 2009 at 16:00 | Permalink

  Pavel, spravne běží….život sám o sobě není procházka…jo
  Ibaže každý máme voľbu si vybrať smer….a ver, ten kto o tom sniva a vie realne ako na to to dosiahne ….ak tebe už len pojem priroda nevravi nič viac než hromada zelene a modra voda sem tam okolo..zaiste je normálne že tvoje kroky povedú inym smerom, teda nieje o com

 20. Pavel
  Posted 9. apríla 2009 at 18:54 | Permalink

  Arvelote: Tak znovu, já říkám, že ani “zmizení na venkov” Tě neodstřihne tak jak by sis přál(a) protože na takovou věc si budeš muset půjčit peníze a ty peníze taky zaplatit. A tím pádem jen bydlíš jinde, ale pořád jsi v koloběhu práce – peníze ze kterého ses snažil(a) uniknout. Miluju přírodu, nepotřebuju město, práce se nebojím, ale na utopické projekty bez reálného plánování (tedy stálé aktivní spojení s venkovním světem) nejsou pro mě k pochopení.

 21. arvelote
  Posted 12. apríla 2009 at 00:42 | Permalink

  Pavel…zapamataj si…Stratene je len to, coho sa sami vzdame.

  Ludia casto dovoluju aby ich strach zo zlyhania odviedol od konania a snahy.Pouvazuj naozaj to myslim uprimne. Niesom utopista ani zdaleka.

 22. Pavel
  Posted 15. apríla 2009 at 05:06 | Permalink

  Arvelote: Teď jsem se z jedné takové samoty vrátil, konec Slovenska tak moc, že dál ani asfaltka nevede. Bavil jsem se s místníma o nápadu výše popsaném. Ve zkratce – nasmáli se velice. Pokud chceš být nezávislý, tak se zatraceně nadřeš a jako bonus – bueš pořád velice závislý na dotacích (od EU na zemědělství, od státu na obnovitelné zroje energie) a to nemluvím o faktu, že vzhledem k tomu, že elektřinu nelze skladovat, tak takový výpadek energie když máš velký mrazák není věc, které by sis nevšimul 🙂 Ale to jen tak, že si povídáme a že jsem udělal osobní zkušenost.

 23. christianfreeman
  Posted 15. apríla 2009 at 07:14 | Permalink

  Pavel: uprimne..viem si predstavit, kde si zhruba tak mohol byt, a viem si predstavit aj reakciu miestnych. Na strane druhej, ono to je tak, nasi ludia si nevedia predstavit pomaly nic bez toho, aby sa nenadreli. Napr. doma som choval svine…ludia si nevedia predstavit, ze pri 2 kusoch sa nadries, a aj pri 20tich, ak si hlupy..alebo ak sa chces 🙂 Ale nemusis. Takze ako argument toto velmi neberiem, sorry. Ale aby sme nemuseli diskutovat a osobnych dojmoch – mas, samozrejme, pravo si mysliet, ze to nejde 🙂

 24. Pavel
  Posted 15. apríla 2009 at 11:14 | Permalink

  CF: TEdy říct o lidech, co po generace pracují rukama na svém stavení a hospodaří, že dělají věci zybtečně složitě, to už chce odvahu.. mimochodem – k těm dvěma prasatům, co Tě stejně něuživí, musíš pěstovat řípu a brambory, aby měly co žrát (ty prasata, ještě ne Ty). Podobně jedna kráva potřebuje asi tak dvě V3Sky sena na které musíš mít louku, tu trávu sekat, sušit.. nemluvím o šrotu, slámu na podestýlku, atd. seznam je dlouhý. Věřím tomu že to jde, ale na základě dotací a aktivní spolupráce s venkovním světem, takže namísto slibované svobody jsem opět businessman co zaměstnává lidi a dře jak barevný. Samozřejmě máš právo si myslet, že na vesnicích se to dělá od základu špatně a ty budeš mít hodně muziky za málo peněz..

 25. christianfreeman
  Posted 15. apríla 2009 at 21:39 | Permalink

  proto jsem 2 prasata nechoval 🙂 a rozhodne mluvim ze sve zkusenosti…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: