The Self-Reliant Homestead (recenzia knihy)

The Self-Reliant Homestead, Charles A. Sanders,Burford Books, 303 pages

Recenzoval Neil Shelton

Charles A. Sanders pracuje ako konzervačný úradník v úrade pre konzerváciu štátu Indiana. Žije taktiež ako usadlík na svojom hospodárstve. Netreba ani pripomínať, že táto jeho kniha je naplnená praktickými aplikáciami týkajúcimi sa tisícov vecí, o ktorých budete chcieť čo-to vedieť

Sanders vykonal obdivuhodnú prácu pokrytím všetkých základov v dobre rozvrhnutom poradí, ktorý sa ľahko číta a ľahko sa v ňom hľadá prostredníctvom strany s uvedením obsahu.

Nás veľmi zaujala časť venovaná spravovaniu lesa, no vy si pravdepodobne nájdete svoje vlastné oblasti záujmu. Či ide o chov králikov, opravu plota či chov kohútov, čo vás zaujíma, pravdepodobne v The Self-Reliant Homestead nájdete pár láskavých a nápomocných slov, na uľahčenie vašich starosti.

Úryvok:

Perspektívni “domáci hospodári” sú niekedy lákaní na vidiek myšlienkami na žitie jednoduchého života a života výlučne zo svojej malej farmy. Ak dúfate, že vyžijete výlučne zo svojho vlastného hospodárstva v tradičnom agrikultúrnom zmysle, potom vás pravdepodobne čaká niekoľko veľkých sklamaní.

Z mnohých dôvodov je v dnešnej ekonomike obtiažne pre jedného živiteľa zabezpečiť celú rodinu. Podobne môže byť ťažké žiť na vidieku a živiť rodinu s príjmom domácnosti.

V “zašlých časoch” farmári udržiavali čosi, čo sa dá nazvať “diverzifikovaným portfoliom”. To jest, každé dobré hospodárstvo obsahovalo rôzne zvieratstvo: dobytok, ošípané, sliepky, kone a možno ovce, králiky, inú hydinu. Vedeli, že diverzifikácia je kľúčom k udržiavaniu prosperujúcej farmy. Každý druh zvierat prispieval svojou vlastnou dôležitou časťou k celkovému príjmu farmy. Verím, že malý farmár-hospodár modernej doby by učinil dobre, ak by týchto svojich predchodcov napodobnil. Často sa zdá, že hľadáme ten magický peňažný zdroj, na ktorý by sme upriamili svoje snaženie. Realisticky je lepšou odpoveďou diverzifikácia.”

Reklamy

2 Comments

  1. Pavel
    Posted 15. apríla 2009 at 14:30 | Permalink

    Děkuji za zveřejnění této citace, autor pouze podpírá má slova.

  2. christianfreeman
    Posted 15. apríla 2009 at 21:38 | Permalink

    cekal jsem tvou reakci 🙂 doporucuji si precist jeste parkrat…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: