Judy Keen – Zakoreňovanie sa ekonomických survivalistov

Patrick a Melissa Wojtowicz hrajú Scrabble s dcérou Gabrielle (15), vľavo, a jej priateľkou Brittney Watson, v popredí. Čas s rodinou považujú za vyššiu prioritu.

Keď na rodinu Wojtowiczových začal dopadať stav ekonomiky, vzdali sa výletov, jedál v reštauráciách, nových šiat a high-tech hračiek, aby sa stali hospodármi 21. storočia.

Dnes Patrick Wojtowicz (36), jeho žena Melissa (37) a dcéra Gabrielle (15) chovajú ošípané a sliepky na 40 akroch neďaleko mesta Alma v štáte Michigan. Plánujú záhradu a inštaláciu kotla na vykurovanie drevom. Odpojili satelitnú TV a rádio, zbavili sa myčky na riad a veľkého auta a začali kupovať oblečenie v second handoch.

“Pokiaľ dokážeme znižovať naše výdaje, môžeme si dovoliť zarábať menej,” hovorí Patrick. “Netvrdíme, že je to správne pre všetkých, no pre nás to správne je.”

Ťažké časy tvoria ekonomických survivalistov, ako je rodina Wojtowiczovcov, ktorí znižujú svoje výdaje tým, že sa stávajú viac sebestačnejšími.

Gabrielle Wojtowicz, vľavo, a jej otec Patrick kŕmia zvieratá na svojich 40 akroch neďaleko Alma, Mich.

Oživovanie “takmer stratených” zručností a pripravovanie sa na ťažké dni ľuďom dodáva pocit väčšej kontroly, hovorí Charlotte Richert, učiteľka vedy o spotrebiteľoch na Oklahoma State University’s Extension Service v okrese Tulsa.

Karen Gulliver, vedúca MBA programu na Argosy University v meste Eagan, štát Minnesota, očakáva, že toto hnutie sa bude rozrastať v súlade s tým, ako bude trpká ekonomická situácia nútiť ľudí prehodnocovať priority. Ľudia si kladú otázky: “Ak sa niečo stane, skutočne chcem byť 100percentne zraniteľný, bez žiadnych sebestačných zručností?” hovorí Karen.

Niektoré znaky trendu:

•Zhromažďovanie zásob. Keď sa trh rúca, zvyšujú sa objednávky pre mrazené-sušené potraviny, balíky na prežitie a zásoby pre krízové situácie, hovorí Harry Weyandt, prezident spoločnosti Nitro-Pak. Jeden bestseller: potravinová rezerva v hodnote 3375 dolárov, postačujúca 4 ľuďom na 3 mesiace.

•Záhradníčenie. Predaj rastlinných semien a sadeníc vzrástol u W. Atlee Burpee, najväčšej americkej spoločnosti predávajúcej semená, o 30 percent oproti roku 2008. The National Gardening Association uvádza, že v tomto roku bude pestovať svoje potraviny o 7 miliónov viac domácností než v roku 2008 – čo je nárast o 19 percent. Supervízorka Joann Matuzas v spoločnosti Johnny’s Selected Seeds vo Winslow, štát Maine, uvádza, že bestsellerom medzi ich knihami je kniha o stavbe pivníc.

•Konzervovanie. Jarden Corp. uvádza, že predaj ich výrobkov určených na zaváranie a konzervovanie potravín Ball and Kerr) oproti roku 2008 vzrástol o 30 percent. Sonya Staffan, majiteľka komerčnej konzervárne The Jam and Jelly Lady v meste Lebanon, štát Ohio, ponúka tohto roku dvakrát toľko kurzov, ako minulého roku.

•Šitie. Podľa Rachel Cohen, hovorkyne spoločnosti SVP Worldwide, majiteľa výrobcov šicích potrieb Singer a Husqvarna Viking, čoraz viac ľudí sa učí šiť, aby si mohli opravovať svoje odevy a vyrábať domáce ozdoby.

•Sťahovanie. Steve Saltman, generálny manažér LandAndFarm.com, celonárodnej realitnej spoločnosti, hovorí, že čoraz viac zákazníkov chce “žiť jednoducho na menej nákladnom mieste”. Jonathan Rawles z SurvivalRealty.com uvádza, že čoraz viac ľudí sťahujúcich sa do vidieckych oblastí “sú obzvlášť znepokojení ekonomickou a sociálnou nestabilitou.”

Rodina Patricka Wojtowicza sa rozhodla pretvoriť svoje životy v momente, kedy sa začala zmenšovať jeho výplata. Ako vodič nákladného auta trávil značný čas na cestách, platiac svoje vlastné výdaje čakajúc na nakladanie. Nepáčila sa mu predstava byť týždne mimo domova a trápiť sa nad stratou zamestnania. Melissa Wojtowicz je živnostníčka a pracuje z domova.

Ich dvojitý príjem im umožňoval pohodlný život, no podľa Patricka neboli spokojní. “Prakticky sme si kupovali veci, aby sme sa cítili dobre,” hovorí. “Keď veci prestali napĺňať potreby, ktoré sme mali, začali sme skúmať, čo nám skutočne chýba. Chýbalo nám byť vedľa seba.”

Wojtowiczovci vytvorili zoznam vecí, ktorých sa dokázali vzdať, ak by Patrick prestal pracovať a zostali by pri Melissinom príjme. V tom čase už žili v dome na pozemku, ktorý Patrick zdedil pár rokov predtým po svojom otcovi.

Gabrielle “vzdorovala dostatočne na to, aby sa kvalifikovala ako teenager”, hovorí Patrick, no čoskoro pripomínala rodičom, aby vypínali svetlo kvôli šetreniu prúdom.

Takéto kroky, a udržiavanie termostatu na 63 stupňoch (Fahrenheit) túto zimu, znížili podľa Patrika mesačné náklady na elektrickú energiu z 300 na 150 dolárov. Poľuje na jelene a moriaky. Namiesto nakupovania kníh a návštev filmov v kine, každý týždeň navštevujú knižnicu. Na Vianoce dostali prístroj na zaváranie, takže môžu konzervovať potraviny, ktoré dopestúvavajú.

“Pre nás éra zarob-utrať-zarob skončila,” hovorí na ich blogu truenorthfound.blogspot.com. “Predstava žitia plnohodnotnejšieho, uspokojujúcejšieho života sa pre nás teraz zdá jednoduchšia. … Peniaze, hotovosť, kredit, možno nemajú význam. Možno, len možno, sú to tie veci, ktoré obmedzujú našu schopnosť byť skutočne šťastní.”

Nech sa s ekonomikou stane, čo chce, rodina Wojtowiczových dúfa, že zostane sebestačná. Namiesto utrácania vrátených daní, ako to zvyčajne kedysi robievali, tento prebytok používajú na splácanie svojho dlhu. Prestali používať kreditné karty a snažia sa šetriť. “Pracujem ťažšie než kedykoľvek predtým,” hovorí Patrick, “no je to oveľa uspokojujúcejšia práca…a v noci sa ľahšie spí.”

Zdroj: http://www.usatoday.com/news/offbeat/2009-04-14-survivalistsinside14_N.htm

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: