Frederick Forkrist – Už sme doma…

Na oficiálnej stránke ministerstva spravodlivosti SR sa nachádza táto drobná správička z pera, resp. klávesnice Michala Jurčiho, hovorcu ministerstva. Poďme sa naň v krátkosti pozrieť a zaujímavé časti okomentovať pre problematiky menej znalých čitateľov:

MS SR víta postoj poslancov, ktorí dnes sprísnili postihy za extrémizmus

Ministerstvo spravodlivosti SR víta postoj poslancov Národnej rady SR, ktorí dnes schválili novelu Trestného zákona prísnejšie postihujúcu extrémizmus.

[Je samozrejmé, že minister spravodlivosti tento postoj poslancov NR SR víta. Prečo by nie? V konečnom dôsledku vedie toto ďalšie obmedzenie ľudských práv a slobôd (mimochodom, nie tak nepodobné obmedzovaniu práv a slobôd občanov nedemokratickými režimami, ktoré tak dôrazne sa snažia naši predstavitelia odsudzovať) k upevneniu a rozširovaniu moci vládnej “verchušky”, táto predstava musí byť pre nášho podareného ministra rajskou hudbou.]

Sprísnili sme tiež postih pre páchateľov, ktorí popierajú holokaust. Rovnako návrh počíta s trestnosťou pri spochybňovaní genocídy. Vychádzame v tomto prípade z úcty k miliónom obetí v koncentračných táboroch. Nie je možné hanobiť ich pamiatku a skrývať sa za slobodu prejavu,“ zdôraznil minister spravodlivosti Štefan Harabin.

[Holokaust, nešťastný ten holokaust. Ono otázka tzv. “popierania Holokaustu” je vo svojej tragickosti komická hlavne tým, že tí, ktorí nevedia, čo sa pod termínom “revizionizmus Holokaustu” (resp. historický revizionizmus per se) skrýva, sa to nemajú ako dozvedieť (a rozhodne tieto zákony sú určené práve na to, aby sa to ani nemohli dozvedieť), lebo tí, ktorí vedia, jednak kvôli postihu povedať nemôžu, a druhí zase rozhodne nechcú. Každopádne je zaujímavé tvrdenie ministra “Nie je možné hanobiť ich pamiatku a skrývať sa za slobodu prejavu”. Rozhodne mám dojem, že sloboda prejavu je aj o tom. Hanobí však niekto pamiatku tých cca 2.5 milióna neexistujúcich obetí, o ktorých sa znížil kedysi komunistami ustálený počet (4 milióny) obetí koncentračného tábora Osvienčim? Odborníci vedia, že je to momentálne ustálený fakt. Lenže toto zrejme ministrovi nikto nepovedal. Alebo aj povedal, len dotyčný nepochopil. Okrem toho, genocídu Arménov popiera aj oficiálne Turecko. To som zvedavý, ako to bude pri nejakej budúcej návšteve tureckých predstaviteľov náš podarený premiér s nemenej podareným ministrom spravodlivosti (v spojení s menom súčasného ministra má výraz “spravodlivosť” v názve ministerstva skutočne ironický podtón) dotyčným návštevníkom vysvetľovať.]

K novele rezort pristúpil z dôvodu zmeny dotknutých ustanovení vzhľadom na gradáciu násilných aktov spojených aj s trestnou činnosťou, ku ktorým dochádza v súčasnosti vo zvýšenej miere a za okolnosti, ktoré v predchádzajúcich obdobiach nenastali alebo nastali len v menšej intenzite.

[Táto myšlienka je hodná Pulitzerovej ceny. Takže keď sa trestná činnosť, ku ktorej v súčasnosti dochádza vo zvýšenej miere, bude prejavovať v zníženej miere, alebo menšou intenzitou, tak sa novela denovelizuje? Ono by nebolo ani tak od veci podebatovať na tému “V akej miere je zvýšená miera páchania tzv. extremistickej trestnej činnosti podnecovaná a vedená platenými agentami-provokatérmi PZ SR a SIS”. Možno by sme sa divili. Ale ako sa vraví, účel svätí prostriedky.]

Ide najmä o výtržnícke správanie sa skupín divákov na športových podujatiach, ktoré je spojené s prejavovaním názorov, respektíve s propagáciou hnutí smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd osôb, taktiež o podnecovanie k násiliu alebo nenávisti z dôvodu rasy, farby pleti alebo národa, verejné ospravedlňovanie genocídia, zločinov proti ľudskosti alebo vojnových zločinov, respektíve ich verejné popierane [sic] alebo vážne zľahčovanie, bez ohľadu na to, či už ide o holokaust alebo akékoľvek iné obdobné činy. Pokiaľ mohli byť aj doposiaľ niektoré z týchto konaní považované za trestné činy, postih sa sprísňuje.

Novela definuje extrémizmus, extrémistickú skupinu a extrémistický materiál ako aj osobitný motív trestného činu, mení tiež skutkovú podstatu trestných činov násilia proti skupine obyvateľstva a výtržníctva.
Extrémistickou skupinou by malo byť spolčenie najmenej troch osôb na účely spáchania trestného činu extrémizmu. Extrémistickým materiálom bude napríklad písomné, grafické, obrazové, zvukové alebo obrazovo-zvukové vyhotovenie textov a vyhlásení, zástav, odznakov alebo symbolov skupín a hnutí, ktoré smerujú k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd.

[Kam sa hrabú komunisti so svojimi obmedzeniami. Nie je to po prvýkrát, a bohužiaľ, zrejme ani naposledy, čo sa miesto príčin problémov riešia rôzne somariny. Rozhodne je ale smutné, že čoraz viac smerujeme k spoločnosti Veľkého Brata, kde sa iný názor než oficiálny tolerovať nebude ani v tzv. “undergrounde”. Kdeže…kto nie je s nami, je proti nám. Takže je jasné, že vlastniť preklad Hitlerovho Mein Kampf trestné bude. Veď načo by si mal niekto utvárať vlastný názor, keď správne je prebrať názory a komentáre od erudovaných historikov typu Zavacká, Kováč, Kamenec, Hradská a podobne? Pluralita názorov? Jasne. V gulagoch ich bolo neúrekom… ]

Za ich výrobu alebo podieľaním sa na takejto výrobe bude možné páchateľa potrestať odňatím slobody na tri až šesť rokov. Odňatím slobody až na osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento čin závažnejším spôsobom, verejne alebo ako člen extrémistickej skupiny.

[Ešte zaviesť tresty za málo oduševnené oslavovanie vlády, vymeniť zemiaky za ryžu, zošikmiť oči a môžeme sa premenovať na nejakú slovensko-kórejskú republiku. Zákonmi sa k tyranii KĽDR totiž blížime jednoznačne. Karel Kryl by možno k takýmto iniciatívam rôznych “politikov” poznamenal: Nasrat, jó, nasrat… veru, nič iné asi naším vládnym a parlamentným predstaviteľom ani nepatrí.]

Reklamy

11 Comments

 1. Pavel
  Posted 5. mája 2009 at 13:05 | Permalink

  Autor článku je antisemita? Nebo jen zastánce revizionismu, který odhaduje počet obětí usmrcených v plynových komorách jen na 300.000 a zbytek mrtvých na nemoci, vyčerpání, popravených jen tak, už nezmiňují, takže tím celou tu tragédii zlehčují?

 2. christianfreeman
  Posted 5. mája 2009 at 13:07 | Permalink

  autor je hlavne zastancem svobody. Doporucuji neco z revizionisticke – a nejenom z revizionismu holokaustu – literatury nastudovat. ono to je totiz prave ten problem. Hlavne o tom mluvi ti, co o tematice – s prominutim – vedi tak leda to, co jim nakukaji na idnes.cz

 3. christianfreeman
  Posted 5. mája 2009 at 13:14 | Permalink

  a uz kdyz sme u toho…zavirat nebo rovno veset ty, co tvrdi, ze USA nikdy nepristali na Mesici, bys nechtel? A co anti-semitsti Zide typu Normana Finkelsteina, co ti hruzni anti-semite jako Ben Friedman, Arthur Koestler a podobne? V podstate veci rev “Nenaciste! Anti-semite!” a nevim co jeste vypada znacne smesne. Treba Finkelstein rozhodne nacek a ani anti-semita neni, ale prumysl Holokaustu kritizuje…ale ten je vyjimka?

 4. Posted 6. mája 2009 at 09:33 | Permalink

  Pavel, pravdepodobne si nepochopil dosah tej novelizacie. Nie je namierena iba proti extremistom. Ak by bola, bolo by stanovene, co extremiszmus je. A to zatial stanovene nie je, cize je iba na voli statneho uradnika – vysetrovatela, ci sa rozhodne, ze skutok je extremisticky, dalsi statny uradnik – prokurator sa rozhodne, ze treba s tym ist na sud a konecne zase statny uradnik – sudca, ta za extremizmus odsudi. Len tak… Poviem ti priklad, ktoremu mozno porozumies. Ochrana nenarodenych deti. Ak ti tvoje svedomie nedovoluje schvalovat interupcie, jedneho dna sa mozes stat extremistom, lebo branis matke v slobodnej volbe. Nejde tu o to, ci to je spravne, alebo nie. Niekto ta oznaci za extrremistu a Biblia bude oznacena ako zdroj tvojho extremizmu, cize za extremisticku knihu. A aj samotne drzanie tejto knihy bude extremisticke. Fikcia? Ano, ale NIKDY nehor, ze toto sa mne nemoze stat.
  Druha vec, nedotknutelnost sukromneho vlastnictva. Ak doma mam, hoci aj zavadne knihy, hoci aj teroristicku prirucku, mala by to byt moja vec a nie ma preventivne zatknut za jej vlastnictvo, co ak nieco spacham. To by mali potom pozatvarat aj nas vsetkych muzov, pretoze mame nastroj na znasilnovanie…

 5. Pavel
  Posted 6. mája 2009 at 14:23 | Permalink

  Vasil: Zákon tak jako tak definuje jako trestný čin “propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka” takže de facto toto v zákoně zahrnuto už je, alespoň v tom českém.. takže změna žádná.. pokud se to jednoho dne vztáhne i na Bibli, bude to i na Bibli..

  Ve stejném gardu pak máme autorské poplatky z prázdných CD a DVD nosičů- udělat to můžete, tak plaťte za autorská práva.

  Tím chci říct – tyto zákony tady jsou, takže křičíte zbytečně. Mimochodem – napadáte nezávislost soudů, jeden z pilířů demokracie a to se mi nelíbí už vůbec.

  K problematice doporučuji: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3240

 6. christianfreeman
  Posted 6. mája 2009 at 14:44 | Permalink

  Pavel: aha…no s prominutim. az Ti prijdou zakonodarcove se zakonem, ze Ti zabavi Tvuj majetek, tak jsem zvedav, co budes rikat. a nikdy se nekrici zbytecne. Zakon neni neporusitelne dogma. To mas nejakou zajimavou, nicmene mylnou predstavu o zakonech. A jestli povazujes poplatky z prazdnych DVD a CD za OK, je to Tvoje vec. ja je za spravedlive nepovazuju. Ale rozhodne si nenecham zakazovat to, abych to mohl kritizovat. To ma taky zajimave poneti demokracie..pan je neocon?

 7. Posted 6. mája 2009 at 20:05 | Permalink

  Pavel, najpr si precitaj, o com ta novela je.
  Zakon o ktorom hovoris existuje aj na Slovensku.
  Novela narusuje nedoktnutelnost sukromneho vlastnictva, prezumciu neviny a vymedzuje novy pojem, ktory sice nie je nikde definovany, ale hrozi za neho vazenie.

  Nezavislost sudov. Ak poznas slovo korupcia, tak sa nemusime dalej bavit. Nezabudni tiez na to, Slovensko nie su Cechy, zakon je jedna vec a ak sudca nadobudne presvedcenie druha vec. Nie zopar ludi si odsedelo trest za zlocin, co nespachali…

 8. Posted 7. mája 2009 at 06:27 | Permalink

  Pavel, tak som si precital ten tvoj clanok a ak si takto predstavujes slobodu, dakujem pekne. Saudska Arabia je asi autorov velky vzor. MY vam urcime co je hodnotne, MY vam povieme, co mozete kritizovat, MY vam objasnime, co je zle a co dobre…
  Vies, ked uz niekto hlada demokraciu, tak by mal podla toho aj postupovat, nie ze pre niekoho ano, pre niekoho nie.

 9. Pavel
  Posted 7. mája 2009 at 07:42 | Permalink

  CF: “Nikdy se nekřičí zbytečně” -> už se něco křikem vyřešilo? Pokud vím, tak v ani jedné banánové republice jako je ČR nebo SR. Zákony v SR jsou jen o něco málo více mafiánské. U nás se zavřela pusa novinářům, zakázalo se jmenovat, vše ve jménu demokracie, lidé protestují a je to k čemu? Inu k ničemu. Jsme svobodné země, pokud se nám tady nelíbí, můžeme vycestovat, odstěhovat se, kamkoliv. I to je demokracie. Pokud dáš podklady, pak může revidovat historii kolik jen chceš. Pokud je to citlivé téma jako šoa, pak se musíš opatrně chovat.

  VO: Můžu poprosit odkaz na ten zákon? Skutečně jsem jej nečetl, vyjadřoval jsem se k tomu, o čem psal článek. Jinak článek na Christnetu je o tom, jak se věci mají – majitel či pronajímatel má co povídat do věcí, které děláš v jeho prostorách, už dávno se říká “koho chleba jíš, toho píseň zpívej”.

 10. Posted 9. mája 2009 at 21:54 | Permalink

  http://www.zvedavec.org/vezkratce-3214.htm?PHPSESSID=rcn8vi2in0vmbj8lkv4oeqg132

  http://beo.sk/sloboda-prejavu/928-totalita-schvalena-prechod-do-ilegality

  http://beo.sk/extremizmus/874-novela-trestneho-zakona-totalita-v-druhom-citani

  http://www.rasizmus.sk/show.stm?x=413255

  Dal som ti aj odkaz na stranku Ludia proti rasizmus, aby si ma nepodozrieval, ze odkazujem iba na “extremisticke” zdroje

 11. christianfreeman
  Posted 9. mája 2009 at 22:37 | Permalink

  paradoxne na stranke LPR sa nachadza trojan virus 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: