Douglas P. Bell – Prežitie v meste

Na začiatok sa zbavme predstavy, že všetci survivalisti vypadnú z “mesta” včas na to, aby si postavili “úkryt na prežitie”. Nie všetci survivalisti majú peniaze, čas alebo náklonnosť k opusteniu mestského života a presunutia sa do uprostred ničoho. Za prvé, odísť zo zamestnania a ostať bez peňazí vás zahubí skôr, než čokoľvek, na čo si spomeniete! Niektorí z nás majú taktiež mestský život radi a vidiecky život ich nebaví. Takže ostáva problém – čo majú mestskí survivalisti robiť?

Začnime s prístreškom. Väčšina z nás žije buď v jednoduchom rodinnom dome alebo apartmáne, a ak svoj dom či apartmán máte v prenájme, je to prekážka v tom, čo tam môžete a nemôžete robiť. Koniec koncov, k čomu by bolo, ak by ste dali dohromady plne vybavený kryt pred jadrovými zbraňami, ak by vás nasledujúci týždeň vyhodili !

To však neznamená, že ste úplne vydaní na milosť majiteľa či počasia. Skúste najprv s majiteľom porozprávať o survivalizme, zistiť ich predstavy o budúcnosti. Tam môže patriť jadrová vojna, kríza, ovládanie ich života zo strany režimu atď. Ak sa to robí opatrne, mnoho ľudí, ktorí by vás inak považovali za blázna či psychopata, sa chová úplne v pohode. A ak nie, o nič ste neprišli.

Ak žijete v jednom z tých anonymných vežiakov, a a okrem vášho nájmu sa o vás nikto nezaujíma, mohli by ste skúsiť nájsť, kde sa nachádza komín a ventilačné rúry, a ak ste blízko nich, možno sa na nich môžete napojiť. Ak by bol z nejakého dôvodu odpojený prívod tepla, mohli by ste na komín napojiť malú piecku, vyviesť ju do komína a nikto nebude vedieť, že ste to boli vy.

Pre zásoby vody by ste mohli použiť 2 l plastové fľaše alebo fľaše na mlieko. Ak náhodou bývate v budove s gravitačným vodným rozvodom, to jest, kde rozvod je na streche, počas problémovej doby by ste mohli jednoducho vyjsť na strechu, zatvoriť prívody a každému narozprávať, že voda sa jednoducho minula. Bez ohľadu na to, čo robíte, nezaškodí mať pre každý prípad dobrú zásobu vody.

Pokiaľ ide o jedlo, ak skutočne chcete, ročnú zásobu sušených potravín a konzerv napratáte do skrine, takže miesto by nemalo byť problémom. Normálne sa dá najsť mnoho “mŕtveho” miesta, pod stolmi, skrinkami atď., kde sa dá uložiť pekné množstvo vecí, a kde nebudú na očiach, alebo minimálne prekážať.

Na varenie týchto potravín postačí piecka na drevo, aj keď táborové piecky, ako je napr. Coleman, sú tiež malé, pomerne ľahké a s bezproblémovým používaním. Pamätajte však na to, že pri spaľovaní spotrebúvavate svoj kyslí, takže pamätajte na prívod vzduchu zvonku. To predovšetkým platí pri pieckach na uhlie či griloch. Ich používanie v uzavretých priestoroch vás jednoducho uspí navždy! Taktiež dávajte pozor na chemicky ošetrované drevo a plasty, ktoré produkujú toxické výpary, aby ste sa neotrávili.

Nuž, viem, že ste na toto čakali, tak si poďme porozprávať o zbraniach. Čo skutočne potrebujete, je ťažko takto na diaľku povedať, aj keď väčšina ľudí sa na pár základných veciach zhodne. Pri mestskom boji nebudú vzdialenosti pravdepodobne veľké, maximálne zopár stoviek metrov, takže nebudete potrebovať bojovú karabínu schopnú streľby na tisíc metrov a cez niekoľko stien. Taktiež, v závislosti na tom, kde sa nachádzate, možno nebudete môcť legálne vlastniť ručné zbrane či útočné pušky.

Nie všetko je však stratené. Opakovačka s krátkou hlavňou, ako je Winchester 94 “Trapper”, Marlin 336, 1894 či Rossie M92 pravdepodobne susedov nerozčúli tak, ako v prípade H&K 91 či 94. SKS v 7.62×39 je približne v tom istom rozsahu ako .30-30 a momentálne nie je príliš drahá (v rozsahu $100-$140, hoci cena stále rastie), rovnako ako strelivo, takže by ste mohli pouvažovať i nad ňou. “Táborové” zbrane Marlin buď v 9mm Luger či .45 ACP by boli taktiež dobrými “domácimi” zbraňami, aj keď rozsah krátkych hlavní či pištoľových kalibrov bude obmedzený.

To však nie je zlé, pretože ako sa v meste šíri panika, gangy či dokonca jednotky národnej gardy (pamätáte sa, ako sa po hurikáne Hugo do rabovania zapojili aj jednotky gardy?) sú lepšie vyzbrojené a/alebo ochotnejšie použiť svoje zbrane než vy. Takže čím menej streľby, tým menej pozornosti upriamenej na vás.

Pre palebnú silu nablízku, alebo “pouličené čistenie” sa nič nevyrovná brokovnici. Veľkoobbchod tuná (a na mnohých akciách) sa často ponúka model Remington 870 Express s jednotnou projektilovou hlavňou a nástavcom za menej než 300 dolárov, čo musí byť jedna z najlepších cenových akcií v oblasti strelných zbraní. Jediným nedostatkom tejto pušky je to, že je dostupná len vo verzii s brokmi ráže 12 gauge, hoci mnoho menej skúsených strelcov preferuje ráž 20 gauge, hoci regulárne 870tky sú dostupné v akejkoľvek veľkosti.

Ďalšie pušky, po ktorých by ste sa mohli poobzerať, sú Winchester 1200/1300 alebo modely Ranger, ako aj Mossberg 500, predovšetkým model Bullpup.

Pre strelcov ľavákov, prípadne tých, ktorí nechcú, aby nábojnice z nejakého dôvodu vylietavali z boku, Ithaca 37 (alebo Model 87, ako sa momentálne nazýva) a Browning BPS vyhadzujú nábojnice zospodu, takže nábojnice pristávajú pri vašich nohách namiesto toho, aby lietali okolo tváre. Remington taktiež vyrába ľavorukú 870, ak by ste mali záujem.

Pokiaľ ide o ručné zbrane, policajné oddelenia mnohých miest menia svoje revolvery za 9mm automatické pištole. To zapríčinilo, že množstvo revolverov buď v .38 Special alebo .357 Magnum sa dá na trhu zohnať za veľmi priaznivé ceny. Mnohé z týchto zbraní budú síce ošúchané, no to v žiadnom prípade neovplyvňuje to, ako zbraň strieľa.

Ak je to možné, voľte model .357 Magnum pred rovnakým modelom v .38 Special (ako napr. S&W Model 10 v .38 Special a to isté v .357 s názvom Model 13) a upravovateľnými mieridlami, ak sú v ponuke. .357 Magnum dokáže strieľať v pohode strelivom .38 Special, a to vám dáva voľbu dvoch rôznych zásobníkov (.38 Special a .357 Magnum) namiesto len jedného (.38 Special), ako aj schopnosť upraviť mieridlá pre rôzne strelivo.

Nuž, keď ste sa rozhodli, kde zlú dobu prečkáte, či vo vašom dome alebo byte, čo budete jesť, koľko jedla máte v zásobách, ako sa budete brániť, čo teraz? Čo ešte je potrebné?

Nuž, čo tak zdravotná príprava a hygiena! Čo budete robiť,ak nemôžete spláchnuť toaletu? Máte odložené mydlo a toaletný papier? Prostriedok na umývanie riadu, prací prášok, šampón, mydlo, čokoľvek?? Zubné pasty a kefky? Repelenty proti hmyzu či sieťky na okná?

Epidémie, zúriace vo väčšine Európy v stredoveku, a vo väčšine vojnových zón i dnes, sú zapríčinené nesprávnym zbavením sa ľudských výkalov a nesprávnym uchovávaním potravín, no koľkokrát o tom počujete? Nie často. Koniec koncov, nikto nechce čítať v rovnakom článku o záchodoch a zbraniach. Približuje to myšlienku oveľa viac, než si väčšina z nás chce pripustiť.

Pre mestského survivalistu je to oveľa vážnejšia vec, než pre ich vidiecky proťajšok, jednoducho preto, že mestský survivalista vo všeobecnosti nebude mať miesto na vybudovanie latríny, alebo nejaký spôsob na ľahké zbavenie sa odpadu. Iste, môžete si zaobstarať chemickú toaletu, ale čo sa stane, keď vám dôjdu platické vrecká a chemikálie? Mali by ste rozmýšľať nad kompostovacou toaletou či inou formou alternatívneho zbavenia sa odpadu.

Ďalšou užitočnou myšlienkou je použitie kamufláže. Nie, nemyslím tým, že by ste mali pobehovať po okolí v “maskáčoch”, mám na mysli umenie skryť samých seba či dom, tak, aby ho prehliadol každý, kto hľadá niečo, na čo by zaútočil.

Po tom “dni” nebude pravdepodobne mnoho domov s čerstvou omietkou, a pekne udržiavaných, takže váš by nemal byť tiež. Vydláždená cesta k vašim dverám by mohla zaviesť ľudí priamo k vám. Čím vábivejšie a obývateľnejšie miesto vyzerá, tým menej pravdepodobnejšie je, že ho niekto bude chcieť preskúmať.

Vaša záhrada taktiež nemusí byť v pekný riadkoch či dokonca obsahovať normálne záhradné sadenice, keďž existuje mnoho rastlín, o ktorých väčšina ľudí netuší, že sú to jedlé rastliny, ktoré sa dajú ľahko pestovať. Pohľadajte informácie o skleníku/parenisku vnútri domu alebo majte vnútri kvetináče s rastlinami.

Zdroju energie (svetla či tepla) sme sa už krátko venovali, pri peci na drevo, ale skôr či neskôr budete chcieť viac než len to. Čo však môžete použiť?

Čo tak vystavať vlastnú pálenicu? Nie, nebudete piť, produkt použijete na prevádzku táborovej pece, alebo – s menšou modifikáciou – na prevádzku dieselového motora na vašom generátore či iných nástrojoch. Alkohol sa dá vyrobiť takmer z každej rastliny – od trávy po ihličie, takže pokiaľ vegetácia existuje, mali by ste byť schopní nejaký druh alkoholu získať. Veterná energia či solárne panely by boli taktiež možnosťou, aj keď veterná energia s dostatočným výkonom pre nejaké väčšie využitie by bola nad sily väčšiny ľudí, prinajmenšom na počiatku. Slnečná a veterná energia však zostáva dvoma zdrojmi, ktoré sa dajú využiť s minimom zdrojov či materiálu.

Ďalšou vecou, ktorá je často prehliadaná či nedostatočne vysvetľovaná, sú zdravotné pomôcky a lieky. Niektoré knihy či články vám jednoducho poriadia, aby ste zašli za svojim lekárom a vysvetlili mu, čo potrebujete a získali predpis na potrebné lieky. Neviem, s akými lekármi sa títo ľudia stretávajú, ale žiaden z tých, s ktorými som hovoril, nebol ochotný na nič také pristúpiť, či dokonca vôbec o tejto téme hovoriť.

To vám ponecháva možnosť nákupu v drogériách a lekárňach, či nákup veterinárnych potrieb, nič z toho však nie je ideálne.

Lekárske “pomôcky” bežne odporúčané sú buď tak základné, že budete mať ťažkosti poskytnúť čo i len základnú prvú pomoc, alebo také, ktoré nikdy nevyužijete ani nebudete potrebovať, a často také, ktoré väčšina survivalistov ani nebude vedieť použiť. Nechcem tým povedať, že by ste nemali mať nič, po čom vaše srdce túži, ale nemíňajte peniaze na veci, o ktorých nemáte potuchy, ako ich použiť, prinajmenšom pokiaľ nemáte poriešené ďalšie potrebné veci, ako sú potraviny a munícia. Ako súbor prvej pomoci by bolo zrejme múdre zaobstarať si jednu z lepších dostupných lekárničiek a potom jeden lepší “poľný” lekársky balíček, ktorý obsahuje nožnice, prostriedky na zastavenie krvácania a podobne.

Vlastníte dobrý súbor nástrojov potrebných k oprave domu? Ak nie, možno by ste mohli zvážiť základný súbor ručného náradia, keďže energia, potrebná k pohonu elektrických nástrojov môže byť potrebná inde.

Hoci som to predtým nespomenul, budete potrebovať aj súbor na čistenie zbraní. Najprv by ste si mali zaobstarať súbor oceľových čistiacich drôtov v kalibre .22 a .30 o dĺžke cca 70 cm, a súbor na čistenie pušiek, ako ponúkajú napr. firmy Outers, Hoppe’s či Klean-Bore.

Potom si spravte dobrú zásobu čistiaceho roztoku, buď komerčného alebo vojenského, ako aj lubrikačného oleja. Jednou z výhodou vojenských čistiacich roztokov je to, že sú navrhnuté na použitie s korodujúcou muníciou, a vo všeobecnosti sú lacnejšie než komerčné roztoky. Bez ohľadu na typ, zabezpečte si ich hromadu! To, čo nebudete potrebovať, môžete vymeniť s tými survivalistami, ktorí buď nemajú žiaden alebo nemajú dostatok.

Takže, keď máme ubytovanie, zbrane, hygienu a ďalšie vhodné veci poriešené, čo ďalej? Čo tak produkcia potravín?! OK, hovorili sme o záhrade, ktorá nevyzerá ako záhrada, a neobsahuje “normálne” záhradné rastliny, ale aké rastliny to sú? Aká je dobrá kniha na túto tému?

Jednou z najlepších kníh k tejto téme je The Edible Ornamental Garden od Johna E. Bryana a Coralie Castle (101 Productions, 1974, 192 strán, 8 1/2″ x 8 1/4″). Pekné na tejto knihe je, že sa zaoberá bežnými záhradnými rastlinami, ako i menej bežnými.

Kapitoly v knihe sa zaoberajú všeobecnou kultúrou rastlín, varením s kvetmi, listami, rastlinami, stromami, ich kultúrou, históriou a receptami, a taktiež zásielkovými službami semien.

Táto kniha je nutnosťou pre majiteľa domu v meste, ktorý vlastní malý kúsok zeme a chce zriadiť záhradu, o ktorú sa väčšina ľudí nebude zaujímať, pretože ani nebude vedieť, že existuje. Knihá vám taktiež poskytne idey o potravinách, ktoré vám možno unikli, alebo sú hneď pod vaším nosom, vo vašom dvore či kvetinovej záhrade.

Nuž, toľko k vašej vonkajšej záhrade, ale čo tak záhradka vnútri? Správne, zriaďte si “kvetinový box” na parapetnej doske okna, či dokonca teráriovú záhradu. Pre tento typ záhradky by ste mohli pozháňať brožúru Gardening With Terrariums, aj keď táto publikácia sa takmer vôbec neveuje potravinám pestovaním vnútri domu, keďže jej hlavným zámerom sú okrasné rastliny.

Ak okenná škatuľa teráriovej záhrady nie je pre vás dostatočne veľká, existujú iné spôsoby, ako sa s tým vysporiadať, napr. založením pareniska. Knihy o pareniskách/skleníkoch sa venujú témam od vybudovania vlastného skleníka po založenie komerčnej produkcie. Zájdite do miestnej knižnice či antikvariátu a pozrite sa, aké knihy k tejto téme ponúkajú. Určite sa tam niečo zaujímavé nájde, ak máte o túto tému vážny záujem.

Ak však záhradkársvo nie je vašou šálkou čaju, a nemôžete vystavať parenisko či “záhradu vnútri”, no stále chcete na svojom jedálnom lístku rastlinnú potravu, čo ostáva? Klíčky!

Klíčenie je veľmi jednoduché a nevyžaduje si takmer žiadne miesto a vybavenie, a je preto pre mestského prežijúceho dokonalé. Klíčky nielenže zvyšujú množstvo potravy nad obyčajné pojedanie zŕn a semien, ktoré skladujete, ale poskytujú aj oveľa viac výživy. Brožúrka k téme, ktorú by ste možno radi pohľadli, je Seeds and Sprouts For Life od B. Jensena.

Takže teraz máte všetko, čo záhrada produkuje, čo s tým budete robiť? Ďalšou brožúrkou pre mestského prežijúceho, neustále trpiaceho nedostatkom priestoru, je Rodale’s Gardening Harvest Book, ktorá sa zaoberá mrazením, zaváraním či sušením. Toľko k rastlinám, čo ešte máme? Čo tak mäso? Nuž, a čo tak pasce!

V jednom “survivalistickom” magazíne sa nachádzajú reklamy na klasické pasce (čeľusťovité, t.j. chytajúce zviera za nohu), “nemusíte chcieť kožušinu, ale budete chcieť jesť”, alebo niečo také tento inzerát hlása. Nuž, dobre, nožné pasce sú dobrým spôsobom, ako získať obživu a kožušinu, ale pre mestského prežijúceho ich neodporúčam.

Dôvod je jednoduchý, ak sa môj najlepší lapač myší či obľúbený lovecký pes vráti domov s dochrámanou labou alebo – čo je ešte horšie – sa nevráti vôbec, budem vedieť, že v okolí je niekto ďalší a začnem po nich a ich pasciach pátrať!

Ďalší dôvod, prečo nemám rád čeľusťovité pasce pre mestského prežijúceho, predovšetkým teraz, s existujúcou anti-zbraňovou/anti-pascovou legislatívou, je to, že ak svoje pasce nekontrolujete denne (každý slušný trapper svoje pasce kontroluje PRINAJMENŠOM raz denne!), môže ich nájsť niekto iný a oznámiť vás miestnym úradom, ktoré budú viac než šťastné, že môžu znepríjemňovať život poctivému survivalistovi, než bojovať proti zločinom, ako sú vraždy, znásilnenia etc.! Koniec koncov, veď by sa im pri tom mohlo niečo stať!

Pripomínam, že nie som voči loveniu s použitím pascí, len treba byť trošku šikovný. Ak žijete v oblasti s množstvom medvedíkov čistotných (keďže sa používa hlavne na ich odchyt), môžete skúsiť “vajcovitú pascu” (egg-trap) nazývanú tak podľa tvaru, ktorú má bežne predávaná verzia. Ide o veľmi bezpečnú a dobrú pascu. Nechytá za nohu ako bežné pasce a je bezpečná pri psoch, mačkách a deťoch.

Ako to funguje – otvoríte pascu, vložíte návnadu a pascu zavriete. Pasca je potom položená v mieste pravdepodobného výskytu medvedíkov čistotných. Medvedík vidí a cíti potravu, no nemôže sa k nej dostať. Tak labou návnadu chytí a potiahne. Pasca je navrhnutá tak, že drží za labu len dovtedy, kým sa ťahá za návnadu. Pustí návnadu, a noha je voľná. V takmer všetkých prípadoch medvedík návnadu nepustí a máte ho chyteného!

Ďalší dobrý spôsob chytaní zvierat do pasce bez ich zranenia (a naštvanosti susedov) je použitie krabicovej pasce. Krabicová pasca je preto to, čo názov prezrádza – pasca vo forme krabice. Zviera vkráča do pasce kvôli nejakému lákadlu a spustí mechanizmus, zatvárajúce vrátka pasce, uväzniac zivera bez poranenia. Tieto pasce sa bežne predávajú a dajú sa ľahko vyrobiť z pletiva a odpadového dreva prakticky v akejkoľvek požadovanej veľkosti.

Tieto pasce sa dajú využiť na chytanie vtákov, veveričiek a väčšiny zvierať od malých až po stredne veľkého psa či veľkej kuny. Požadovaná veľkosť a pevnosť pasce však ombedzuje praktickú užitočnosť pasce, pokiaľ ide o metstkých survivalistov, keďže pascu veľkosti nemeckého ovčiaka v dvore by bolo zrejme ťažké vysvetľovať, kým pasca na kuny či jazvece veľa otázok nevyvolá. Poznám človeka, ktorý postavil jednu z týchto pascí na veveričky a bežne chytá 10-12 kusov týždenne! Jediný problém, ktorý vyvstane, je časté opravovanie, pretože veveričky skutočne dokážu v pasci narobiť peklo!

Ďalší druh pascí sú tzv. “vražedné pasce”, keďže pri spustení korisť zabíjajú zlomením krku či chrbtice. Nemusím spomínať, že tieto pasce nechcete použiť tam, kam sa môžu dostať domáce zvieratá či deti, keďže väčšina ľudí je na to alergická! Tieto pasce sú normálne v mini-veľkostiach, takže nie sú dobrými “potravinovými” pascami, hoci pri ochrane vašich zásob pred potkanmi a myšami fungujú vcelku obstojne.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: